Elementy pięknego ogrodu

 

 

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie z idealnie zielonym trawnikiem, drewnianą huśtawką i wieloma ciekawymi ozdobami. Tak naprawdę takie miejsce możemy wyczarować w kilka chwil. Wystarczy ustawienie kilku podstawowych elementów, aby nasz ogród zmienił się nie do poznania i zrobił na wszystkich wrażenie. Co będzie nam potrzebne?

Co jest podstawowym wyposażeniem ogrodu?

W każdym pięknym ogrodzie powinna znaleźć się przede wszystkim altanka.  To miejsce, gdzie możemy schronić się przed deszczem czy po prostu miło spędzić czas z rodziną lub znajomymi. Nie musimy kupować gotowej altanki, jeżeli nie chcemy nadwyrężać domowego budżetu. Jeśli poświęcimy trochę czasu i zachowamy cierpliwość, możemy ją zbudować samodzielnie. Do tego potrzebujemy głównie desek lub bali, podstawy słupa oraz podstawowych narzędzi.

Altanka w ogrodzie zawsze wygląda elegancko i zmienia to miejsce w bardziej wyjątkowe. Warto jednak pamiętać, aby zadbać o materiały jak najlepszej jakości, żeby to miejsce wyglądało pięknie przez długi czas, a nie tylko jeden sezon. Jej podłogę powinniśmy wyłożyć wytrzymałymi deskami lub wykorzystać bruk klinkierowy. Zastosowanie takich materiałów da nam pewność, że naszej altance nie zaszkodzą ani zbyt wysokie, ani też zbyt niskie temperatury.

Bez jakich mebli nie obejdzie się piękny ogród?

Do podstawowego wyposażenia ogrodu zaliczamy także ogrodowe meble. Bez nich niemożliwe byłoby spędzanie w nim czasu, siedzenie i czytanie książek czy też spożywanie posiłków. Powinniśmy więc wyposażyć swój ogród w stół i komplet krzeseł. Największą popularnością cieszą się nie tylko modele z drewna, ale również metalu czy rattanu. Te ostatnie nie tylko estetycznie wyglądają, ale także są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe.

Podobnie jak altankę, również meble do ogrodu możemy stworzyć samodzielnie. Przydać się do tego mogą choćby stare, drewniane palety – takie same jak te, na których kurierzy dostarczają duże przesyłki. Wystarczy je zbić i pomalować, aby wyczarować niepowtarzalne siedzisko, stolik czy nawet zieloną ścianę. Do zrobienia mebli można z powodzeniem wykorzystać również opony czy stare sprzęty, które jedynie kurzą się na strychu. Jeśli odpowiednio je odnowimy, z pewnością zrobią one wrażenie na gościach.

Oczko wodne

Wbrew pozorom, oczko wodne nie jest przeżytkiem. Jeżeli zdecydujemy się na stworzenie takiego zakątka, z pewnością nasz ogród stanie jeszcze bardziej magiczny. Takie oczko nie musi być okrągłe, możemy postawić na bardziej oryginalny kształt. Ważne jest, aby posadzić przy nim odpowiednie rośliny i dbać o czystość wody. Jeżeli chcemy, możemy do niego nawet wpuścić rybki – nie zapominajmy jednak o ich karmieniu i zamontowaniu specjalnych filtrów.

Nad oczkiem warto postawić drewnianą ławeczkę lub mostek, z którego będziemy mogli obserwować wodę. Z takich elementów ucieszą się w szczególności dzieci, które będą mogły spędzać w tym miejscu mnóstwo czasu.

Jak wykończyć swój ogród?

Musimy pamiętać, że ogród to nie tylko rośliny, oczko wodne czy odpowiednie meble. Powinniśmy zadbać również o właściwe wykończenie. Tutaj jednym z lepszych wyborów będzie bruk klinkierowy, którym możemy otoczyć cały dom lub zrobić z niego ścieżkę. Jest on odporny na działanie warunków atmosferycznych i nacisk o dużej sile. Do wyboru mamy różne kolory bruku – od jasnych po bardzo ciemne – dlatego bez problemów dobierzemy odcień pasujący m.in. do elewacji naszego domu.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *