Lakiery bezzapachowe – idealne do malowania mebli

Samodzielne malowanie drewnianych mebli nie jest ani zbyt trudne, ani bardzo czasochłonne. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, warto zadbać o to, żeby była ona również bezpieczna dla zdrowia i raczej przyjemna. Jak to zrobić? Wystarczy kupić bezzapachowy lakier akrylowy.

Jakie jeszcze cechy posiadają lakiery bezzapachowe do mebli?

Obecnie zakup lakieru, który nie posiada nieprzyjemnego zapachu nie stanowi większego problemu. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku malowania mebli. Po pierwsze nie wdychamy szkodliwych oparów podczas nakładania lakieru. Po drugie zabiegi polegające na ich wykańczaniu lub odnawianiu mogą odbywać się w domu. Po trzecie nie ma przeciwwskazań, żeby polakierowane meble wstawić na przykład do pokoju dziecinnego. Nie trzeba czekać aż zapach się ulotni.

Bezzapachowe lakiery akrylowe robione są na bazie wody. Szybko schną, a w związku z tym nie musimy robić zbyt długiej przerwy przed nakładaniem drugiej warstwy. Bardzo istotne jest to, że nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych i mogą być stosowane do mebli, z których korzystają alergicy. Ekologiczne właściwości i brak charakterystycznego dla większości lakierów zapachu powodują, że tego typu produkty chętnie wykorzystywane są do malowania mebli dziecięcych i młodzieżowych.Lakiery bezzapachowe

Inne publikacje  Elementy pięknego ogrodu

Kiedy planujemy lakierowanie stołu, krzeseł, szafki itp. chodzi nam przede wszystkim o to, aby poprawić wygląd oraz trwałość mebli. Okazuje się, że bezzapachowy lakier akrylowy sprawdza się doskonale również pod tym względem. Możemy wybrać jeden z wielu atrakcyjnych kolorów. Wszystkie ono są  transparentne, a dzięki temu nawet po malowaniu dobrze widać unikalną strukturę drewna. Możemy mieć poza tym pewność, że powłoka stworzona przez lakier będzie chroniła meble przed zarysowaniami, ścieraniem, działaniem światła czy wody. W zależności od preferencji indywidualnych można wybrać lakier półmatowy lub z połyskiem.

Jak należy nakładać bezzapachowe lakiery akrylowe?

Zanim rozpoczniemy prace polegające na malowaniu mebli kolejnymi warstwami lakieru akrylowego, trzeba przygotować ich powierzchnię. W razie potrzeby musimy usunąć poprzednią powłokę lakieru. Natomiast jeśli meble będą nim pokrywane po raz pierwszy, należy zeszlifować ich powierzchnię papierem ściernym. Następnie oczyszczamy ją dobrze z pyłu. Kiedy upewnimy się, że jest czysta i sucha, trzeba jeszcze sprawdzić na opakowaniu lakieru w jakim zakresie temperatur powinien być używany. Oczywiście powinniśmy się do tego dostosować.

Do malowania odpowiedni będzie pędzel lub wałek. Można skorzystać również z metody natryskowej. Lakier dobrze mieszamy i w razie potrzeby rozcieńczamy wodą. Następnie nakładamy go równomiernie na drewniane powierzchnie. Czas schnięcia wynosi od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od tego, jaki konkretnie produkt wybierzemy. Potem malujemy meble drugi raz. Po zakończonej pracy należy dobrze umyć wszystkie narzędzia. Kiedy tylko je wysuszymy, możemy już zacząć cieszyć się ładnymi, bezpiecznymi dla zdrowia, trwałymi i odpornymi na zniszczenia meblami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *