Wybierz mądrze kolor elewacji

Piękne domy to niekoniecznie te najnowsze i najdroższe. Największy wpływ na zewnętrzny wygląd domu mają kolory, ich kompozycja oraz osadzenie w otoczeniu. Decyzję o zestawie kolorów trzeba podjąć na samym początku budowy.

Rusz wyobraźnią

Gdy kupujesz projekt domu, w pierwszej kolejności zwracasz uwagę na rozkład pomieszczeń oraz wygląd zewnętrzny budynku. Projekt najczęściej oglądasz na ekranie monitora komputera i oczami wyobraźni już widzisz wymarzone miejsce na ziemi. Programy komputerowe pozwalają zmieniać kolory w wizualizacji i to one często są podstawą decyzji o kolorach. To często są błędne decyzje. Przede wszystkim dlatego, że rysunek domu jest na tle tylko hipotetycznego otoczenia i nie uwzględnia padania naturalnego światła na budynek i ustawienia go względem kierunków świata. Gdy wybierzesz już projekt, to koniecznie pojedź na swoją działkę, gdzie za niedługo stanie dom i uruchom wyobraźnię. Sprawdź na jakie fragmenty domu będzie padać słońce rano, a które pomieszczenia będzie doświetlać zachodzące słońce. W zależności od kierunku i kąta padania światła zastosowane kolory będą zmieniać odcień, a bywa, że niektóre kolory będą się w ogóle różnić, w zależności od pory dnia. Istotne jest także otoczenie domu i jego kolorystyka. Inne barwy będą dobrze się komponować na domu stojącym na skraju lasu, inne na wielkiej, otwartej przestrzeni pól, a jeszcze inne na osiedlu domków jednorodzinnych. Te dywagacje możesz oczywiście całkiem pominąć, gdy masz potrzebę, by dom szczególnie mocno odcinał się od tła.

Inne publikacje  Podstawowe zasady bejcowania

Mężczyzna maluje drewnianą elewację

Zabawa kolorami

Już w momencie stawiania kominów trzeba wiedzieć jak będzie wyglądał cały budynek. Kolor cegły, z której komin zostanie wymurowany, determinuje kolor dachu. Z kolei barwa pokrycia dachowego, w zależności od wizualnych oczekiwań, zawęża wybór kolorów elewacji, stolarki drzwiowej i okiennej, żaluzji zewnętrznych oraz, co wbrew pozorom także istotne, koloru ogrodzenia posesji.
Gama barw, zarówno pokryć dachowych co okien, drzwi i bram garażowych, jest mocno ograniczona. W projektowaniu zestawu barw trzeba też uwzględnić, że z czasem dach może pokrywać się zielonkawym nalotem, szczególnie w pobliżu jezior i rzek, gdzie jest zwiększona wilgotność powietrza. Dobrze jest zwrócić uwagę na proporcje powierzchni dachu do płaszczyzny elewacji. Gdy twój dach ma być bardziej spadzisty, to widoczna będzie jego duża powierzchnia i kolor pokrycia będzie dominującym. Wyrazisty kolor dachu, z ciemną, nasyconą barwą elewacji może wywołać efekt przysadzistego, małego domku nawet wówczas, gdy jego rzeczywista powierzchnia jest duża. Trzeba uwzględnić, że przy ciemnej elewacji okna i drzwi wydają się mniejsze, co potęguje wrażenie, że postawiłeś domuś, a nie dom. Elewację na nowoczesnym w swym kształcie domu można skomponować z kilku kolorów, stosując nawet kontrastowe zestawienia, które w tym wypadku podkreślą nowoczesny styl.
Za najbezpieczniejsze barwy uważa się pastele: rozbielone beże, żółcie, szarości i tradycyjną biel, ale gdy dom ma podkreślać twoją oryginalną osobowość, po prostu baw się kolorami.

Inne publikacje  Bezpieczne zestawienie kolorów z sypialni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *