Jak udekorować elewację domu – Magazyn Stołowy

Jak udekorować elewację domu

6 pomysłów na oryginalne efekty dekoracyjne

Mieć własny dom, własny kawałek podłogi, ogrodu, to wielka radość, komfort i wolność. Lubisz stonowane rozwiązania i pastele – świetnie, wolisz bogate efekty dekoracyjne rodem z Hollywood – cudownie. Wolnoć Tomku w swoim domku! Oto sześć oryginalnych pomysłów na stonowaną i na szaloną elewację Twojego domu.

Oryginalnie, ale klasycznie

Jeśli nie lubisz, gdy przechodnie pokazują sobie palcami Twój dom, a jego elewacja z daleka krzyczy, że mieszka tu jakiś oryginał, nadal możesz zrobić ze swoim domem coś oryginalnego, co nada mu mu mocnego charakteru i smaku.

Pierwszą propozycją jest połączenie wymalowanych na stonowane, pastelowe beże z drewnem. Możesz użyć go tylko do ozdoby okien, np. w formie zewnętrznych framug albo nawet okiennic. Możesz też obić drewnem kawałek ściany czy róg domu. Drewno i bejce do drewna występują w wielu kolorach i możesz je doskonale zgrać z odcieniem farby, który wybrałeś.

Druga propozycją jest czerń i biel. Wystarczy spojrzeć na nowoczesne budownictwo w miastach – tam bardzo często stosuje się czerń z kontrastowymi wykończeniami. W wolnostojącym domu może to być śnieżna biel stolarki okiennej czy drzwi wejściowych.

Trzecią propozycją jest pięćdziesiąt odcieni szarości. Możesz wybrać kilka odcieni szarości – od najciemniejszych, poprzez gołębie aż do złamanej bieli i, kierując się naturalnym światłem, jego załamaniami na elewacji, stworzyć dzięki grze  światła z kolorem niezwykłe efekty dekoracyjne. Potrzeba do tego sporo wyobraźni i dobrego smaku, ale efekt będzie zachwycający, choć nienachalny.

Gdy chcesz się wyróżnić

Jeśli lubisz bardzo oryginalne i zdobne rozwiązania, nie ma się czego obawiać. Jeśli Ty i wszyscy domownicy chcecie mieć zdobną elewację – nic nie stoi na przeszkodzie.

Pierwszym pomysłem jest żywy, ulubiony, mocny kolor. Wybierzcie najlepiej dwa jego odcienie – jaśniejszy i ciemniejszy i pokryjcie nimi zewnętrzne ściany – innego odcienia użyjcie wokół drzwi i okien lub w zależności od ściany domu np. od północnej jaśniejszy, a od południowej ciemniejszy. A wisienką na torcie będzie błyszcząca dachówka dokładnie w tym samym kolorze. Wasz dom będzie wyglądał jak z bajki.

pastelowy-witraz
Pastelowy witraż (źródło: http://www.atppg.pl/galeria-i-inspiracje/efekty-na-farbach-dekoracyjnych)

Drugą inspiracją są motywy ludowe. Są one dzisiaj bardzo modne (szczególnie łowickie), nosi się je na ubraniach i dodatkach, dlaczego więc nie „ubrać” w nie również domu? Zaimnteresuj się regionalnym wzornictwem ludowym, przyjrzyj się np. motywom z haftów i przenieś je na ściany własnego domu. Będą wyglądały szczególnie malowniczo na białym, gładkim tle i z ciemnymi okiennicami. Możesz je też wykorzystać w delikatniejszej formie – np. zdobień wokół okien.

Trzecim nieco szalonym rozwiązaniem jest złoto. Można kupić piękną, nieco mieniąca się farbę w kolorze złotej ochry. I nie chodzi tu o błyszczące luki i złote klamki, ale o szykowny odcień złotego, który umiejętnie dobrany do kształty domu będzie robił znakomite i wysmakowane wrażenie mimo naprawdę wielkiej oryginalności.

Sporo jest sposobów na pozytywne wyróżnienie się. Nie bój się i śmiało stosuj nowoczesne i klasyczne rozwiązania dekoracyjne na elewacji swojego domu. Tobie będzie miło tu wracać, a spacerowicze docenią Twój kunszt i dobry smak.

(Visited 78 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *