Zalety drewnianych okien?

Budując dom czy remontując mieszkania stajemy przed koniecznością wyboru okien. W sklepach znajdziemy okna drewniane i plastikowe. Które z nich są lepsze? Okna drewniane są cenione za swój naturalny wygląd. Drewno to stary i sprawdzony surowiec. Czy takie okna są jednak wystarczając odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych?

Z jakiego drewna robi się okna?

Okna drewniane wykonywane są z wielu gatunków drzew, ale nie każde drewno nadaje się do ich wyrobu. Najpopularniejszymi są sosna, modrzew, świerk czy dąb, a  także odmiany egzotyczne, na przykład mahoń. Okna wykonane z drewna egzotycznego są o kilkadziesiąt procent droższe od tych wytworzonych z rodzimych gatunków. Za wysoką ceną podąża jednak jakość. Okna z drewna egzotycznego są bowiem trwałe i wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Drewno, z którego robi się okna, jest poddawane ścisłej selekcji. Nie można wykorzystać drewna z ubytkami, sękami czy pęcherzami z żywicą. Po selekcji drewno poddawane jest obróbce, składa się ramy, a następnie się je lakieruje lub maluje farbami akrylowymi.

Jakie zalety mają drewniane okna?

Drewniane okna są bardzo szczelne i zapewniają bardzo dobrą izolację. Ponadto, redukują hałas i dobrze utrzymują ciepło. Łatwo poddają się każdego rodzaju obróbce i mogą być malowane na inny kolor.  Bywa, że zmieniamy kolor elewacji domu, a barwa ram okiennych nie pasuje. W przypadku okien drewnianych wystarczy chwycić za wałek czy pędzel. Nie można także zapominać o tym, iż tego typu okna sprawiają wrażenie przytulności. Są ozdobą mieszkań i lokali, znakomicie komponują się także ze starszymi budynkami. Trzeba także wspomnieć,  że okna drewniane mogą mieć dowolne kształty, a ich dodatkową zaletą jest doskonała współpraca z więźbą dachową (okna dachowe). Drobne uszkodzenia ram można łatwo naprawić, a poradzi sobie z tym nawet pan domu, który rzadko ma kontakt ze ślusarstwem. Wystarczy bowiem złuszczyć warstwę starego lakieru i ponownie zabezpieczyć ramę. Jeżeli nie doszło do głębokiego uszkodzenia drewna, okno będzie wyglądało jak nowe i zachowa wszystkie swoje właściwości.

Inne publikacje  Elementy pięknego ogrodu

Czy drewniane okna mają wady?

Do wad okien wykonanych z drewna należy zaliczyć konieczność częstego ich konserwowania i malowania, aby utrzymały swój estetyczny wygląd. Jest to czasochłonny proces, który musi być regularnie powtarzany, by nie pojawiły się grzyby lub pleśń. Źle zabezpieczone drewno wchłania wilgoć, a to z kolei może prowadzić do zagrzybienia, wypaczenia i zniszczenia ramy. Nie można ich również montować przed tynkowaniem.

Zanim wybierzmy okna, przeanalizujmy wszystkie za i przeciw. Może po latach dominacji okien plastikowych, okna drewniane wrócą do łask. Materiał drewniany jest bardzo stylowy, ale wymaga stałej pielęgnacji i nie zawsze spełnia wszystkie oczekiwania w kwestii funkcjonalności. Wyjątkowo uroda rekompensuje jednak pewne niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *