Wady i zalety mebli tapicerowanych

Kiedyś trudno było sobie wyobrazić mieszkanie bez nieśmiertelnego kanapo-tapczanu, półko-tapczanu, a czasem fotela z funkcją spania. Wszystkie te meble były tapicerowane, by mogły spełniać wiele funkcji. Nie były zbyt urokliwe, ale trzeba przyznać, że bardzo trwałe. Na pewno w wielu domach nadal służą domownikom.

Moda na tapicerowanie tkaniną

Meble z miękkimi siedziskami, pokrytymi tkaniną nadal są bardzo popularne. Nic dziwnego, bo są wygodne i wpisują się w każdy styl wnętrzarski. W zależności od rodzaju zastosowanej tkaniny będą pasować do oszczędnej stylistyki skandynawskiej, wnętrz loftowych albo modnego trendu vintage. Kiedyś kanapa czy fotel były zbudowane na stelażu ze sprężynami, trawą morską albo twardą gąbką. Współczesne meble tapicerowane to w większości wielkie poduchy układane na twardych konstrukcjach, ale dawna sztuka produkcji mebli nie poszła w zapomnienie. Krzesła kuchenne i jadalniane nadal produkowane są na podobnej jak niegdyś zasadzie. To, co zdecydowanie się zmieniło, to rodzaj obić meblowych oraz ich wzór. Najchętniej są kupowane kanapy i fotele jedno lub dwukolorowe, czasem bardzo kontrastowe albo obite tkaninami we wzór przeniesiony z ubrań: pepitki, krateczki, jodełki.
Nie ma co ukrywać, że tkaninowe obicia na meblach szybko się brudzą, a gdy ich użytkownikami są dzieci i zwierzęta, to czyszczenie mamy zagwarantowane bardzo szybko. Czasem obicia mebli szyje się w postaci zdejmowanych pokrowców umożliwiających ich czyszczenie chemiczne albo pranie w pralce. Z tym ostatnim trzeba jednak bardzo uważać, bo istnieje niebezpieczeństwo skurczenia się tkanin tapicerskich, mimo, że producent dopuszcza pranie w wodzie.

Inne publikacje  Podstawowe zasady bejcowania

Szlachetna skóra

Niegdyś symbol luksusu i obiekt pożądania – skórzany komplet wypoczynkowy. Dziś dostępniejsze (choć nadal do tanich nie należą) zestawy mebli obijanych skórą przestały być wyrazem nowobogackich potrzeb, a stały się trwalszą alternatywą dla tapicerek tkaninowych. Skóra, jeśli jest dobrej jakości, mniej się brudzi i łatwo poddaje się konserwacji i czyszczeniu. Wystarczy kupić odpowiedni preparat do czyszczenia skór naturalnych, a można go znaleźć nawet w marketach. To, co może przemawiać przeciw wyborowi skórzanych mebli to często ich zimna powierzchnia, czasem twardość podściółki. Modne są proste w formie i kształcie kanapy, w których ozdobą są widoczne przeszycia i to one bywają słabym punktem mebli, bowiem z czasem nici, źle dobrane do elastyczności skóry, pękają i w domowych warunkach bardzo trudno takie uszkodzenie naprawić. Kupując meble skórzane trzeba zwrócić baczniejszą uwagę na producenta, bo wiele zależy od rzetelnego barwienia i szlifowania skóry. Dobra skóra przez wiele lat nie straci koloru i nie będzie się wycierać.

Rodzice małych dzieci albo właściciele psów mogą poczuć się rozczarowani, że nikt jeszcze nie wymyślił niebrudzących się obić mebli. Pocieszające jest tylko to, że w sklepach jest mnóstwo preparatów do czyszczenia tapicerki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *