Typowe błędy podczas malowania ścian

Samo już malowanie wnętrz może zmienić nie do poznania pomieszczenia, ale z drugiej strony wcale nie tak łatwo jest dobrze pomalować ściany. Chociaż producenci obiecują, że malowanie będzie proste, to jednak bardzo łatwo o błędy, które niestety bardzo niekorzystnie wpływają na efekt końcowy malowania. Jak zatem malować, żeby ściany po wyschnięciu farby wyglądały naprawdę dobrze, a efekt malowania utrzymał się na długo?

Jak przygotować ściany do malowania?

Pierwszy etap malowania to nawet nie zakup farby, lecz odpowiednie przygotowanie ścian. Jeśli są brudne, a w dodatku widać na nich ślady grzyba, koniecznie trzeba się z tym zawczasu rozprawić. Odpowiednie preparaty można kupić w marketach budowlanych albo nawet w hipermarketach. Można też zamówić je online. Po usunięciu zabrudzeń nie jest wskazane od razu przystąpienie do malowania. Najlepiej jest odczekać do momentu, aż ściana będzie sucha – zazwyczaj trwa to dzień.

Koniecznie trzeba też wyrównać powierzchnię ścian. Niekiedy konieczne jest potraktowane ich gładzią szpachlową. Czasami jednak w zupełności wystarczy zaklejenie drobnych ubytków i pęknięć. Jeśli jednak są one normą, warto zastanowić się, czy zamiast tradycyjnej farby emulsyjnej, lepiej nie położyć specjalnej farby strukturalnej, która świetnie zakryje niedoskonałości ściany.

Inne publikacje  Jak wybrać efektowny kolor ściany?

Ile czasu powinna schnąć farba?

Nawet w przypadku najlepszych farb nie wystarczy tylko jedno malowanie. By efekt był optymalny, zaleca się malować ściany dwa, a nawet trzy razy. Tu ważne jest jednak, by farba miała czas wyschnąć, zanim zacznie się kłaść na ścianę kolejną warstwę. Zwykle ten niezbędny czas określa już sam producent. Przed malowaniem dokładnie trzeba więc przestudiować etykietę. Lepiej jest odczekać nawet dłużej, zamiast malować za szybko.malowanie ścian

Jak uniknąć powstawania smug?

Powszechnym problemem jest też powstawanie smug podczas malowania. To naturalne, ponieważ na wałek nie nakłada się za każdym razem tej samej ilości farby. By farba idealnie się nakładała, najlepiej krawędzie między kolejnymi pasami rozmazywać pod kątem, malować na tzw. „jodełkę”. Instruktażowe filmiki, jak malować równomiernie ściany znaleźć można zwykle online. Wystarczy kilkuminutowa instrukcja, a malowanie przyniesie znacznie lepsze efekty niż sądzimy.

Jak najlepiej trzymać wałek?

Ważne jest jednak nie tylko jak ustawi się pędzel i pod jakim kątem się maluje. Trzeba go też dobrze dociskać. Dobrze nie znaczy przy tym mocno. Wałek powinien lekko jeździć po powierzchni ściany i rozprowadzać farbę. Żeby nie pryskać po bokach, dobrze jest też prowadzić go w miarę wolno, a farbę nabierać na wałek często, ale niezbyt obficie.

Inne publikacje  Wydajne farby fasadowe

Jak zapobiec powstawaniu szkód?

Warto też wiedzieć, że malowanie nie ogranicza się do samego ciągnięcia wałka po powierzchni ściany. Niezmiernie ważne są też wszystkie czynności towarzyszące. Przede wszystkim przed i w trakcie malowania odpowiednio zabezpieczyć trzeba te powierzchnie, które nie powinny mieć kontaktu z farbą. Specjalną taśmą dobrze jest okleić więc szyby, framugi okienne albo listwy przy podłodze. Z kolei samą podłogę najlepiej jest wyłożyć kilkoma warstwami gazet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *