Rodzaje szlifierek, którą wybrać

Szlifierka jest narzędziem, które przydaje się zwłaszcza podczas remontów lub jeżeli profesjonalnie lub amatorsko zajmujemy się renowacją mebli. Gdy wchodzimy do marketu budowlanego, znajdziemy ich wiele rodzajów i trudno od razu wpaść na to, jaką szlifierkę wybrać i która jest odpowiednia. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Rodzaje szlifierek

Szlifierki kojarzą się przede wszystkich z narzędziem, które nadaje ostateczny kształt przedmiotom. Wykorzystujemy je do obróbki materiałów, które wcześniej były poddawane innego rodzaju obróbce. Obecnie podział miedzy szlifierkami jest następujący:

Szlifierki oscylacyjne najczęściej wyposażone w prostokątną stopę, nadają się do szybkiego szlifowania. Przystosowana do pracy na płaskich powierzchniach i lekko zaokrąglonych. Wykorzystywana do szlifowania drewna, przydatna do renowacji mebli.

Szlifierka mimośrodowa chyba jedna z najpopularniejszych szlifierek. Okrągła stopa wykonuje podwójny ruch oscylacyjny i obrotowy. Gumowa stopa pozwala na pracę przy bardzo zróżnicowanej powierzchni i z łatwością nadaje jej gładkość. Do gumowej stopy można przylepić na rzep papier ścierny do drewna lub metalu. Można rzec, że jest to uniwersalne narzędzie szlifierskie. Spotykana w dwój najpopularniejszych rozmiarach Ø125 mm lub Ø150 mm. Jest to rozmiar krążków papieru ściernego, który przylepia się do gumowej stopy.

Szlifierka kątowa zwana też kątówką stosowana do szlifowania i cięcia elementów metalowych. Tarcza szlifierska zbudowana z trwałego, mocnego materiału szlifierskiego ustawiona jest pod kątem w stosunku do rękojeści. Szybkie obroty i duża moc silnika elektrycznego powodują, że nie nadaje się do szlifowania precyzyjnego, a raczej do wstępnego i ścinania elementów. Doskonale sprawdza się przy cieciu betonu, ceramiki i kamieni. https://praxer.pl/pl-PL/szlifierki-katowe-do-150-mm,c6651.html

Inne publikacje  Najlepsze sposoby na ogrzanie domu

Szlifierka taśmowa nadaje się do szlifowania dużych powierzchni drewnianych. Bezkońcowy papier ścierny umieszcza się na wałku, który obracając się powoduje ścieranie powierzchni. Szlifierka taśmowa nazywa się czasami strugiem elektrycznym, ponieważ przy zastosowaniu gruboziarnistego papieru ściernego można nią szlifować surowe drewno. Jest to narzędzie, które często wykorzystywane jest przez stolarzy, ale również polerników. Ten rodzaj szlifierki można przymocować do stołu warsztatowego i używać jak koło szlifierskie.

Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze szlifierki, należy zastanowić się z jakim materiałem będziemy mieć do czynienia najczęściej. Jeżeli planujemy duży remont z kuciem ścian i wymianie futryn to bez dwóch zdań do takich zadań nadaje się tylko szlifierka kątowa. Ale jeżeli mamy zamiar odrestaurować stare meble, to szlifierka oscylacyjna lub mimośrodowa w zupełności wystarczą. W przypadku wyboru szlifierki oscylacyjnej, mimośrodowej lub taśmowej warto zwrócić uwagę czy wyposażone są w krócieć pozwalający podłączyć rurę od odkurzacza. Takie rozwiązanie zapewni nam większy porządek podczas pracy, bo pył powstający podczas szlifowania jest od razu wciągany. Przy wyborze szlifierki należy również zwrócić uwagę na moc silnika i możliwość regulacji siły. To zapewni nam większe możliwości pracy oraz wykonywanie precyzyjniejszych detali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *