Najlepsze sposoby na ogrzanie domu

W naszym klimacie, gdzie zima potrafi trwać długo, trzeba zadbać o system ogrzewania domu. Zanim wybierzemy jeden ze sposobów ogrzewania, przeanalizujmy kilka kwestii. Konsekwencje wyboru określonego sposobu ogrzewania są bowiem długotrwałe. Sprawdźmy, czy dane paliwo jest ekologiczne i czy będziemy mieli gdzie przechowywać opał. A jeśli nagle zrobi się zimno
i ogrzewanie nie zadziała? Czy warto kupić piecyki grzejne?

Ogrzewanie domu na gaz płynny i ziemny

Jeśli nie możemy się podłączyć do sieci elektrociepłowniczej, warto zastanowić się nad wyborem paliwa gazowego. Kotły zasilane gazem nie są drogie, a specjaliści bez problemu założą instalację.

Po uruchomieniu kotła gazowego możemy o nim zapomnieć, gdyż jest całkowicie bezobsługowy. Wystarczy tylko zaprogramować piec, a będzie się załączał, gdy temperatura spadnie poniżej tej, którą zapisaliśmy w urządzeniu jako docelową. Awarie takich instalacji są stosunkowo rzadkie,
a wszystkie kotły są obowiązkowo wyposażane przez producentów w liczne zabezpieczenia. Ponadto, spalanie gazu generuje niewiele zanieczyszczeń. Gaz płynny jest dostarczany przez dystrybutorów cysternami do zainstalowanego koło domu zbiornika. Kotły na gaz płynny to te same urządzenia, które są zasilane gazem ziemnym, potrzebny jest jedynie specjalny palnik. Aby korzystać z gazu płynnego trzeba wybudować na działce instalację zbiornikową oraz przyłącze, którym gaz ze zbiornika będzie dostarczany do domu. Osoby, które ogrzewają dom gazem, często instalują także piecyki grzejne, tzw. kozy. Włączają je wtedy, gdy przyjdą pierwsze chłody, a nie chcą jeszcze załączać grzewczej instalacji gazowej.

Inne publikacje  Jaki krem pod oczy wybrać?

Paliwa stałe sposobem na ogrzanie domu

Jednym z najbardziej popularnych paliw jest węgiel. Coraz częściej jednak odchodzi się od takiego ogrzewania, gdyż w dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska (jest źródłem emisji ogromnych ilości CO2 do atmosfery). Ponadto, węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii. Do ogrzewania domu najczęściej stosuje się węgiel kamienny. Do kotłów z automatycznymi podajnikami paliwa, tak zwanych retortowych, przeznaczony jest węgiel typu groszek o wielkości ziaren od 5 mm do 25 mm i niższej zawartości siarki i popiołu. Służące do jego spalania nowoczesne kotły są w pełni zautomatyzowane, nie wymagają obsługi przez kilka dni, dzięki czemu ich użytkowanie jest bardziej komfortowe. Często ogrzewa się dom drewnem.

Jak działają piecyki grzejne?

Drewno przyda się także wtedy, gdy w domy zainstalujemy piecyki grzejne, czyli popularne kozy.

Tego typu piece coraz częściej zastępują kominki, gdyż bywają tak piękne, że stają się wyjątkową ozdobą pomieszczenia. Takie piecyki grzejne można ustawić w każdym pokoju, w którym jest podłączenie do komina. Kozy oddają ciepło całą swoją powierzchnią, więc bez problemu ogrzeją niewielki salon.

Ogrzewanie domu jest koniecznością w polskich warunkach klimatycznych. Wybierzmy paliwo, które chcemy wykorzystywać i zamówmy montaż koniecznych urządzeń. Jeżeli mamy w domu miejsce, zainstalujmy także jeden z piecyków grzejnych, przy którym ogrzejemy się w chłodny, jesienny wieczór.

Inne publikacje  Niezbędnik na upalne dni: zamów wodę i napoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *