Jak dobrze oświetlić dom?

Jeśli mamy dom, musimy zadbać także o jego otoczenie. Ważny jest ładny i zadbany ogród, ale nie można zapomnieć o oświetleniu zewnętrznym. Podjazd i wejście do domu muszą być dobrze oświetlone po zmroku. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów lamp. Które z nich wybrać, by podkreśliły urodę domu i dawały odpowiednie światło?

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu?

Projektując wygląd domu, zastanówmy się, gdzie umieścimy lampy. Oświetlenie zewnętrze domu i ogrodu ma bowiem wpływ na bezpieczeństwo domowników oraz estetykę budynku i jego otoczenia. Rozwiązania oświetleniowe dostosujmy do faktury oświetlanego obiektu, jego kolorystyki i układu poszczególnych elementów. Projektując oświetlenie zewnętrzne, wprowadźmy podział na strefy funkcjonalne. W każdym ogrodzie są obszary, które trzeba bardziej doświetlić, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu bramy wjazdowej oraz wejścia do altany, garażu i domu. Na tarasie i w altanie, czyli w miejscach, gdzie odpoczywamy sprawdzą się wysokie lampy słupkowe lub lampy wiszące. Wybierzmy lampy emitujące ciepłe, rozproszone światło. Dekoracyjny charakter mają ścieżki i punkty przylegające bezpośrednio do dekoracyjnej roślinności. Zainstalujmy tam niskie lampy słupkowe lub oryginalne oprawy wpuszczane w podłoże, które utworzą świetlną ścieżkę.

Oświetlenie zewnętrzne domu. Jak podkreślić wygląd elewacji?

Oświetlenie zewnętrzne budynku wymaga przemyślanego ustawienia źródeł światła. Zwróćmy uwagę na to, by światło nie wpadało przez okna do wnętrza budynku oraz by oświetlenie nie przeszkadzało osobom znajdującym się w środku. Lampy można przymocować do ściany domu lub ustawić je w niewielkim oddaleniu, np. na trawniku, na ścieżce czy pod drzewami, co da interesujący efekt. Rozmieszczając lampy, starajmy się oświetlić ładne części budynku, np. ozdobny gzyms (jak w starych kamienicach) czy piękną, drewnianą ścianę. Efektowne źródła światła również stanowią ozdobę same w sobie. W ozdobnym oświetleniu zewnętrznym bardzo ważna jest gra światła i cienia. W reprezentacyjnych miejscach miast podkreśla się urodę ciekawych budynków. Wybierzmy lampy odporne na działanie czynników zewnętrznych. Warto zadbać również o system sterowania oświetleniem, który w łatwy sposób będzie zarządzał całą operacją włączania i wyłączania świateł.

Inne publikacje  Zalety klinkieru. Materiał idealny na dom

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, kierujmy się swoim gustem i użytecznością lamp. Zaplanujmy rozmieszczenie lamp i podkreślmy urodę elewacji, montując lampy tak, by strumień światła był kierowany na ciekawe elementy architektoniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *