Drewniane meble. Jak o nie dbać?

 

Drewniane meble zawsze wyglądają ładnie i mogą nam służyć przez wiele lat. Czas pozostawia na nich swój ślad w postaci plam, przetarć czy drobnych ubytków. My również dajemy im w kość, gdy coś rozlejemy lub gdy stosujemy nieodpowiednie środki czyszczące. O drewniane meble trzeba więc odpowiednio dbać, by długo zachowały swoją urodę. Jak to robić?

drewniany stół

Jak dbać o drewniane meble?

Drewnu nie służy brutalna pielęgnacja czy szorowanie. Wymaga czyszczenia w specyficzny sposób, a każdy, kto posiada meble wykonane z tego materiału, powinien nauczyć się podstawowych zasad pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba unikać mokrych i szorstkich ścierek, które mogą zostawić ślady lub uszkodzić mebel. Kredens nie powinien tez stać blisko kaloryfera, gdyż drewno nie lubi zmian temperatury. Zadbajmy także o właściwy poziom wilgotności. Najlepsze parametry dla ochrony mebli drewnianych to wilgotność w okolicach 60%, a poziom powyżej 70% i jej spadek poniżej 45% może skutkować uszkodzeniem mebli.

Przed czym chronić drewniane meble?

Drewniane meble trzeba chronić przed wodą. Jeśli rozlejemy ją na drewnianej powierzchni, szybko wytrzyjmy do sucha, zanim wniknie w drewno. Używajmy podkładek pod kubki i garnki, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury mogą powstać plamy i ślady, które trudno będzie usunąć. Pamiętajmy również o systematycznym usuwaniu kurzu, by nie wnikał w pory drewna. Omiatajmy meble specjalną szczotką antystatyczną, która przyciąga kurz lub delikatnie ścierajmy suchą, czystą i miękką ściereczką.

Inne publikacje  Podstawowe wyposażenie łazienek

Jak pielęgnujemy drewno?drewniana sofa

Sposób pielęgnacji mebli zależy od tego, jakie drewno zostało użyte do produkcji danego mebla, z jakiej strefy klimatycznej ono pochodzi i jaki jest jego stopień twardości oraz czym jest wykończone. Podstawowe zasady pielęgnacji są podobne, ale do rodzaju drewna trzeba dobierać określone preparaty, które będziemy stosować do codziennej pielęgnacji i okresowej konserwacji. Meble olejowane czyścimy za pomocą zwykłej szmatki nasączonej specjalnym olejem polerującym. Zabieg ten trzeba powtarzać co dwa miesiące. Dzięki temu nie tylko wyczyścimy meble, ale nadamy im charakterystyczny połysk. Do mebli woskowanych najlepiej użyć specjalnego mleczka, którego kolor musimy dostosować do odcienia drewna. Najłatwiejsze w pielęgnacji jest drewno lakierowane, które można wycierać wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnych środków czyszczących.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Nigdy nie kupujmy uniwersalnych środków dwa w jednym, które mają jednocześnie czyścić i konserwować. Najpierw trzeba dobrze wyczyścić mebel, a dopiero później go zakonserwować. Nie nanośmy preparatów bezpośrednio na mebel, a nasączmy nim miękką ścierkę z mikrofibry. Pamiętajmy także, by inną szmatką czyścić, a inną polerować.

Drewniane meble wyglądają pięknie i mogą służyć przez wiele lat. Wystarczy tylko poświęcić im trochę czasu i dobrze o nie dbać, a z pewnością odwdzięczą się nienagannym wyglądem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *