Żarówki LED są stosowane już wszędzie. Poznaj ich zalety!

 

Żarówki ledowe to nowa generacja żarówek, które zastąpić miały dobrze wszystkim znane żarówki wolframowe. Mimo, że to dyrektywa Unii Europejskiej zakładała całkowite wycofanie zwykłych żarówek do końca 2016 roku by zastąpić je światłem LED, to te zdecydowanie same mogą się obronić.

 

Czym różni się zwykła żarówka od lampy led

Tradycyjna żarówka ma bardzo prosta konstrukcję. W szklanej bańce wypełnionej gazem obojętnym (np.. azot, argon lub krypton) znajduje się wolframowy drucik, który ulega nagrzaniu przy kontakcie z energią elektryczną. Drucik ten paruje, tworząc charakterystyczny czarny osad we wnętrzu żarówki. Gdy wyparuje całkowicie, następuje przepalenie żarówki.

Budowa lampy led (tak powinno nazywać się żarówkę LED) jest bardziej skomplikowana. Przede wszystkim wymaga użycia elektroniki, co często jest argumentem przeciwko ekologicznej naturze tego urządzenia. Na szczęście jej zalety całkowicie przysłaniają tę jedyną wadę.

Lampa led składa się z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej oraz luminoforu, najczęściej YAG:Ce, które emituje żółtozielone światło. Niebieskie światło diody pobudza go do świecenia, które w połączeniu tworzy białe światło. Można użyć innego rodzaju luminoforu, wtedy uzyska się inna barwę światła.

Inne publikacje  Zalety klinkieru. Materiał idealny na dom

Lampy diodowe mogą przybrać prosta formę małych żaróweczek, umieszczonych np. w desce rozdzielczej po duże lampy halogenowe przeznaczone do oświetlenie bilbordu.

 

Żywotność lampy led

Tradycyjna żarówka wolframowa 5% energii przetwarza na światło. Pozostałe 95 % to energia cieplna. Żarówka wolframowa może tez przepalić się po kilku dniach, chociaż jej żywotność jest wyznaczona na 1000 godzin (co daje ok 4 miesiące świecenia po 8 godzin dziennie). Jest więc ona daleko od energooszczędności.

Żarówki LED osiągają żywotność 45 tysięcy godzin, a więc mogą świecić ponad 181 miesięcy, co daje 15 lat! Dzięki Ledom można również znacznie oszczędzić, ponieważ blisko 100% energii wykorzystywanych jest na światło (ciepło żarówki wyniki z pracy elektroniki). Nie trzeba więc jej często wyrzucać i kupować nową. Sprzyja to nie tylko domowemu budżetowi, ale także powoduje mniejsze zaśmiecenie środowiska naturalnego.

Możliwość jej dostosowania

Żarówki wolframowe mają barwę światła najbardziej zbliżoną do słonecznego. Jest to główny argument zwolenników tego typu żarówek, ponieważ jak powszechnie wiadomo, naturalne i ciepłe światła wpływa relaksująco na organizm i jest najbardziej pożądanym. Żarówki LED występują w szerokiej gamie barwy światła LED. Na opakowaniach można się spotkać opisem, czy żarówka świeci barwą ciepła, czy zimną, jednak więcej powie wskaźnik Kelvina (K). Im mniejsza wartość, tym temperatura jest cieplejsza.

  • 1900k to bardzo ciepła barwa światła.
  • Od 2700 do 3500k to barwa ciepła,
  • 400-4500K da naturalne światło,
  • 6000-7000K to zimna barwa światła,
  • powyżej 10 000 to barwa bezchmurnego nieba, najzimniejsza.
Inne publikacje  Praktyczna i wielofunkcyjna ława w salonie

 

Także kolor żarówki nie wymaga nałożenia żadnego filtra. Żarówki LED RGB mogą świecić na wszystkie możliwe odcienie kolorów, dając niesamowity efekt oraz szeroką możliwość konfiguracji. Żarówki LED mogą być również ściemniane, tj. ich natężenie światła można spokojnie regulować w zależności od potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *