Wydajne farby fasadowe

Każdy właściciel nowo postawionego lub wyremontowanego domu chce, by on świetnie wyglądał. Dla jednych „świetny” kolor, to taki jaki jest na willi majętnego sąsiada. Dla innych w stonowanych barwach, dobrze komponujących się z otoczeniem. Jednak wybór farby fasadowej nie dotyczy jedynie koloru.

Kolorowe mury

Właściwie nie ma ograniczeń w doborze koloru fasad. Jeśli ktoś uprze się i zechce mieszkać w domu jedynym w swoim rodzaju, może pomalować jego ściany zewnętrzne na czarno. Gdy dobierze farbę fasadową, która jest bardzo odporna na płowienie koloru i warunki atmosferyczne, będzie się cieszył przez wiele lat oryginalnym domem. Jednak dobrze wziąć pod uwagę, że ciemne, soczyste kolory szybciej się nudzą niż jasne, pastelowe. Wcale nie znaczy, że gdy wybór padnie na neutralny beż, zadowolenie nie będzie opuszczać właściciela przez dziesiątki lat, bo dobrany kolor może sprawiać niespodzianki, niekoniecznie miłe. Zanim pomaluje się całą elewację dobrze jest przynieść ze sklepu tester farby i przejść się z nim wokół domu, kilka razy, o różnych porach dnia. W zależności od położenia słońca kolor farby może się na tyle zmieniać, że nasz dom z beżowego nabierze odcieni różowych.

Wybranie koloru to dopiero połowa sukcesu. Trzeba się zdecydować na rodzaj farby elewacyjnej i przekalkulować, zakup której jest opłacalny. O wydajności farby decyduje rodzaj podłoża, które chcemy malować, niezbędna ilość warstw farby zalecanych przez producenta oraz, czy dana farba wymaga gruntowania powierzchni przed malowaniem. Dopiero wypadkowa warunków do spełnienia przez farbę wykaże, co opłaca się kupić. Po wyliczeniach może się okazać, że droga farba i tak będzie ekonomicznym wyborem.

Inne publikacje  Dozowniki do mydła - czy warto je mieć?

Czym można farbować fasady?

Jest sporo rodzajów preparatów do zabezpieczania i barwienia elewacji. Domy jednorodzinne najczęściej pokrywa się farbami akrylowymi, silikonowymi, mineralnymi lub silikatowymi. Akrylowe potrafią wzmacniać spodnie warstwy muru, nadają się więc do pokrywania lica starych domów. Farby te cechuje słaba paroprzepuszczalność, więc nie zaleca się ich na budynki ocieplane wełną mineralną. Bardzo elastyczne są farby silikonowe. Tworzą samooczyszczające się powłoki i można je kłaść na każdy rodzaj podłoża. Nie należą do najtańszych. Z kolei fasadowe farby mineralne są najtańsze, mają dobrą paroprzepuszczalnością. Ich sporą wadą jest łatwość wchodzenia w reakcję z podłożem, a to z kolei prosta droga do pojawienia się plam i wykwitów. Farby silikatowe są najlepsze na fasady domów postawionych w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Są bardzo odporne na czynniki chemiczne i biologiczne. Nie można nimi malować murów, na których uprzednio był jakiś preparat mineralny, akrylowy czy olejny, ale jest najlepszym produktem na nowy dom.

Dom widoczny z daleka albo wtopiony w otoczenie – to kwestia gustu. Rodzaj tynków, farb czy impregnatów wymaga rozwagi i kalkulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *