Wybierz mądrze kolor elewacji

Piękne domy to niekoniecznie te najnowsze i najdroższe. Największy wpływ na zewnętrzny wygląd domu mają kolory, ich kompozycja oraz osadzenie w otoczeniu. Decyzję o zestawie kolorów trzeba podjąć na samym początku budowy.

Rusz wyobraźnią

Gdy kupujesz projekt domu, w pierwszej kolejności zwracasz uwagę na rozkład pomieszczeń oraz wygląd zewnętrzny budynku. Projekt najczęściej oglądasz na ekranie monitora komputera i oczami wyobraźni już widzisz wymarzone miejsce na ziemi. Programy komputerowe pozwalają zmieniać kolory w wizualizacji i to one często są podstawą decyzji o kolorach. To często są błędne decyzje. Przede wszystkim dlatego, że rysunek domu jest na tle tylko hipotetycznego otoczenia i nie uwzględnia padania naturalnego światła na budynek i ustawienia go względem kierunków świata. Gdy wybierzesz już projekt, to koniecznie pojedź na swoją działkę, gdzie za niedługo stanie dom i uruchom wyobraźnię. Sprawdź na jakie fragmenty domu będzie padać słońce rano, a które pomieszczenia będzie doświetlać zachodzące słońce. W zależności od kierunku i kąta padania światła zastosowane kolory będą zmieniać odcień, a bywa, że niektóre kolory będą się w ogóle różnić, w zależności od pory dnia. Istotne jest także otoczenie domu i jego kolorystyka. Inne barwy będą dobrze się komponować na domu stojącym na skraju lasu, inne na wielkiej, otwartej przestrzeni pól, a jeszcze inne na osiedlu domków jednorodzinnych. Te dywagacje możesz oczywiście całkiem pominąć, gdy masz potrzebę, by dom szczególnie mocno odcinał się od tła.

Inne publikacje  Dozowniki do mydła - czy warto je mieć?

Mężczyzna maluje drewnianą elewację

Zabawa kolorami

Już w momencie stawiania kominów trzeba wiedzieć jak będzie wyglądał cały budynek. Kolor cegły, z której komin zostanie wymurowany, determinuje kolor dachu. Z kolei barwa pokrycia dachowego, w zależności od wizualnych oczekiwań, zawęża wybór kolorów elewacji, stolarki drzwiowej i okiennej, żaluzji zewnętrznych oraz, co wbrew pozorom także istotne, koloru ogrodzenia posesji.
Gama barw, zarówno pokryć dachowych co okien, drzwi i bram garażowych, jest mocno ograniczona. W projektowaniu zestawu barw trzeba też uwzględnić, że z czasem dach może pokrywać się zielonkawym nalotem, szczególnie w pobliżu jezior i rzek, gdzie jest zwiększona wilgotność powietrza. Dobrze jest zwrócić uwagę na proporcje powierzchni dachu do płaszczyzny elewacji. Gdy twój dach ma być bardziej spadzisty, to widoczna będzie jego duża powierzchnia i kolor pokrycia będzie dominującym. Wyrazisty kolor dachu, z ciemną, nasyconą barwą elewacji może wywołać efekt przysadzistego, małego domku nawet wówczas, gdy jego rzeczywista powierzchnia jest duża. Trzeba uwzględnić, że przy ciemnej elewacji okna i drzwi wydają się mniejsze, co potęguje wrażenie, że postawiłeś domuś, a nie dom. Elewację na nowoczesnym w swym kształcie domu można skomponować z kilku kolorów, stosując nawet kontrastowe zestawienia, które w tym wypadku podkreślą nowoczesny styl.
Za najbezpieczniejsze barwy uważa się pastele: rozbielone beże, żółcie, szarości i tradycyjną biel, ale gdy dom ma podkreślać twoją oryginalną osobowość, po prostu baw się kolorami.

Inne publikacje  Jak udekorować elewację domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *