Niezbędny dodatek na stole – serwetniki – Magazyn Stołowy

Niezbędny dodatek na stole – serwetniki

serwetnik, serwetki, papier, jadalnia stół

Nakrycie uroczystego stołu jest czasochłonne i wymaga zmysłu artystycznego. Trzeba nie tylko wiele godzin spędzić w kuchni na przyrządzaniu różnych smakołyków, ale i potrafić je odpowiednio przystroić, a półmiski i wszystkie stołowe detale odpowiednio zaaranżować na stole. Na końcowy efekt wpływ mają detale. Dlatego dobrze jest zwrócić na nie baczną uwagę.

Serwetniki – czyli wszystkie chwyty dozwolone

Ważnym, choć często zapomnianym gadżetem podczas obiadów czy przyjęć są serwetniki. Powinny się one obowiązkowo znaleźć na szwedzkich stołach i dużych stołach, przy których sadza się gości. Zanim jednak praktyczny serwetnik postawi się w widocznym miejscu, warto spojrzeć na niego krytycznym okiem. Zastanowić się, czy jest tylko praktyczny, czy może jednocześnie jest miłą dla oka ozdobą?

Serwetniki na szczęście nie są drogim gadżetem, dlatego warto trochę czasu poświęcić na znalezienie tego efektownego, który dopasuje się do pozostałych elementów zastawy stołowej i sztućców.

Jak wybrać idealny serwetnik na stół?

Serwetniki wykonuje się dziś z różnych rodzajów materiałów. Można nabyć serwetnik metalowy, z ceramiki, szkła albo nawet drewna. Przy wyborze jednak należy upewnić się, czy jest on wystarczająco ciężki i stabilny, żeby nie wywracał się za każdym razem, kiedy ktoś wyciąga z niego serwetkę. Koniecznie też upewnić się trzeba, ile dokładnie serwetnik pomieści w sobie serwetek. Upchnięte na silę serwetki nie dość, że nie wyglądają dobrze, to jeszcze trudno jest je pojedynczo wyjmować. Opcją może okazać się zakupienie serwetnika leżącego, na którym płasko układa się serwetki i dociska specjalnym tłoczkiem. Nie brakuje też serwetników przywodzących na myśl szkatułkę czy skrzynkę.

Serwetnik na każdą okazję

Wybór wzorów, jeśli chodzi o serwetniki, jest dziś tak duży, że z śmiało można zdecydować się na zakup kilku różnych modeli. Można mieć więc w domu piękny, świąteczny serwetnik na Boże Narodzenie, inny na ważne uroczystości obchodzone wiosną i latem, jeszcze innym na pozostałe miesiące – nawiązujący wzorem do jesieni czy zimy. Przy wyborze jednak koniecznie trzeba pamiętać o jednym – serwetniki powinny zwracać uwagę, ale jednocześnie pasować do stołowej aranżacji. Minimalistyczny serwetnik o geometrycznych kształtach raczej nie będzie dobrze wyglądał na tle strojnej zastawy w stylu vintage. Z kolei porcelanowy serwetnik raczej zdziwi niż zachwyci na tle transparentnych talerzy o kanciastych kształtach.

Kiedy już dobiera się kilka serwetników, można też skusić się na zakup dodatkowego serwetnika do kuchni. Gdy się tam już znajdzie, można się bardzo zdziwić, jak często będzie się do niego sięgać. Tu można już śmiało popuścić wodze fantazji i kupić zabawny serwetnik w energetycznych kolorach, przedstawiający np. śmieszną postać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupach?

Serwetniki można znaleźć najczęściej w sklepach z drobiazgami. Właśnie tam najłatwiej jest upolować oryginalny serwetnik w dobrej cenie. Nie zawadzi też sprawdzić online, gdzie wybór okazać się może jeszcze większy. Ładny serwetnik można już kupić nawet za 20-30 złotych, ale przy zakupach internetowych cenę powiększyć może nawet podwójnie koszt wysyłki.

 

(Visited 167 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *