Jaki materac wybrać: piankowy, lateksowy czy kokosowy?

Gdy kupujemy dziecku łóżeczko, automatycznie stajemy przed pytaniem: A jaki materac wybrać? Producenci i specjaliści najczęściej proponują materace piankowe, kokosowe i lateksowe. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, czym się one charakteryzują i na czym polega różnica.

Materace piankowe

Pianka piance nierówna, warto wiedzieć, z jakiej pianki wykonany jest materac do łóżeczka dziecka. Najczęstsze to poliuretanowa i termoelastyczna. Ta pierwsza ma dobry dostęp powietrza i wentylację, a jej minusy to stosunkowa kruchość, może się szybko zużywać, wykruszać i „wysiadywać”. Natomiast ta druga, jak sama nazwa wskazuje, reaguje na ciepło ciała dziecka, dopasowując się do ułożenia małego, śpiącego ciałka. Dla niemowląt, dzieci do ok. drugiego roku życia najlepsza będzie pianka typu PUR lub termoaktywna. Są one droższe od poliuretanowej, ale oprócz mocnego podparcia i dopasowywania się do ciała, są jeszcze higieniczniejsze, mają lepszą cyrkulację powietrza, a przez to są dużo higieniczniejsze. Proponowana twardość to hr-30, a wystarczająca wysokość to 8 cm.

Materace lateksowe

Lateks to dobry materiał na materacyk dla dziecka, również dla starszego już kilkulatka. Ma naturalne właściwości antybakteryjne, co nie jest bez znaczenia. Przy tym nie zatrzymuje wilgoci, potu dziecka i jest przewiewny, dzięki czemu unikamy przegrzania dziecka. Materacyki lateksowe to jednak spory wydatek, bo rzędu kilkuset złotych. Proponowana twardość, szczególnie dla starszych już dzieci to hr-35, a wysokość 10 cm.

Inne publikacje  Jak dobrać kolory ścian do mebli?

Materace kokosowe

Są bardzo popularne wśród polskich mam, uważane są za antybakteryjne i higieniczne, choć w naturalnych włóknach mogą z czasem pojawić się bakterie, a nawet grzyby. Materace z takim wypełnieniem są dość twarde, a nawet sztywne. Czasem włókna kokosowe miesza się też z gryką, która ma za zadanie masować ciało dziecka, ale warto zwrócić uwagę na to, że jest to rozwiązanie najmniej higieniczne. Zaletą takich materacy z naturalnych włókien jest fakt, że zwykle nie uczulają.

Rozwiązania mieszane

Bardzo popularne jest obecnie łączenie omówionych powyżej materiałów. Dzięki temu korzystamy z zalet każdego z rozwiązań, a nie przepłacamy. Ciekawym rozwiązaniem jest materac z pianki poliuretanowej np. o grubości 6 cm, a do tego 2-centymetrowa warstwa pianki termoaktywnej. Dzięki temu uzyskujemy odpowiednią twardość materaca, a warstwa termoaktywna zapewnia dodatkowy komfort maluchowi. Z kolei materac z pianki wyposażony w centymetrową warstwę włókien kokosowych daje większą twardość, jeśli taka jest dla malucha wskazana i korzysta i z antyalergiczneych właściwości kokosa oraz z przewiewności i antybakteryjności pianki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *