Jak wzbogacić wnętrze domu – farby dekoracyjne

Ściany przestały być tylko nudnym tłem, które staje się ładne dzięki zawieszonym obrazom czy plakatom. Kilkanaście lat temu w polskich mieszkaniach królowały bure tapety czy dziwaczne mozaiki. Dziś mamy tak wiele możliwości, ze aż się prosi, by wykorzystać niezwykłe efekty dekoracyjne, jakie oferują farby. Zabierajmy się do pracy!

Jak pięknie udekorować ściany?

Swego czasu na zazwyczaj krzywe ściany zakładano warstwy kryjącej raufazy, którą malowano na różne kolory. Nikt nie myślał o tym, by powierzchnie wyrównywać i gładzić, a szczytem nowoczesnego designu była nędzna imitacja kamienia, którą kładli nowobogaccy. Teraz możemy wykorzystać tak wiele efektów dekoracyjnych, że grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Ściany można po prostu pomalować na ciekawy kolor, który będzie świetnym tłem dla ulubionej grafiki czy pięknego obrazu. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie specjalnej techniki malarskiej. Mokrą farbę można przetrzeć gąbką, co da nam efekt postarzenia ściany. Ładnie wyglądają także wszelkie cieniowania. Jeśli mamy talent plastyczny, możemy pokusić się o wykonanie rysunku. Ciekawe efekty dekoracyjne daje także wykorzystanie pięknej fototapety. Dodatkowo, przy pomocy zdjęcia można uzyskać wrażenie perspektywy, co optycznie powiększy wnętrze.

Efekty dekoracyjne

Błysk na ścianie!

Bardzo modne są farby z połyskiem, które dobrze komponują się z różnymi stylami w aranżacji wnętrz. Farba z brokatem daje tak spektakularne efekty dekoracyjne, że nie trzeba zbyt wielu dodatkowych dekoracji. Jeśli pięknie podkreślimy ścianę odpowiednim oświetleniem, stanie się wyjątkową ozdobą. Wystarczy pomalować taką farbą jedną ścianę. Kolor drobinek farby (czyli zanurzonego w niej brokatu) dobierzmy do wystroju wnętrza i tła. Do ciepłych odcieni farb pasują brokaty złote lub miedziane, a do zimnych brokat srebrny. Farby z połyskiem to jeden z najtańszych sposobów udekorowania ścian. Jest także mało kłopotliwy, gdyż efekty dekoracyjne uzyskamy także nakładając na kolorową ścianę transparentną farbę z brokatem. Tego typu farby są emulsjami akrylowymi, więc nawet jeśli pobrudzimy podłogę, bez problemu usuniemy ślady farby. Emulsja z brokatem wyjątkowo spektakularnie wygląda na ścianach wcześniej pokrytych farbą strukturalną.

Inne publikacje  Praktyczna i wielofunkcyjna ława w salonie

Zalety farby strukturalnej

Ładne efekty dekoracyjne uzyskamy stosując farbę strukturalną. Na gładką powierzchnię ściany trzeba nałożyć masę szpachlową, tynki dekoracyjne, mieszanki wapienne lub farby strukturalne, a następnie stworzyć wzór. Dla przykładu, można odwzorować strukturę liścia i pokryć ją masą, by uzyskać dekorację w technice 3D. Gęsta konsystencja farb strukturalnych pozwala na stworzenie imitacji wielu materiałów wykończeniowych, na przykład betonu, metalu, kamieni czy materiałów, jak len czy aksamit.

W Internecie i innych źródłach jest tak wiele inspiracji na zdobienie ścian, że wystarczy zabrać się do pracy. Stworzenie pięknych efektów dekoracyjnych nie jest trudne, a przy odrobinie wysiłku stworzymy piękne i niepowtarzalne wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *