Jak wybrać efektowny kolor ściany?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do jakiegoś pokoju i zachwyt odbiera ci oddech. Co takiego jest w tym wnętrzu, że zrobiło na tobie wrażenie? Zwróciłeś pierwszą uwagę na szczegół, na przykład lampę, czy raczej ogólny widok stworzył wyjątkowy klimat? Zdecydowana większość osób wchodząc do pomieszczenia nie dostrzega detali, a wrażenie robi gra kolorów i światła.

Kiedy jest pięknie?

Jeśli przeglądałeś kiedyś ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości zapewne dostrzegłeś, że zdjęcia wnętrz, które przykuwają uwagę to te, które uchwyciły w kadrze prześwitujące promienia słońca oraz te, które zrobiono przy zapalonym świetle elektrycznym. Gra świateł jest bardzo istotnym elementem wnętrz. Jeśli panujesz odnowienia mieszkania i zastanawiasz się nad wyborem farb do ścian koniecznie weź pod uwagę, jak wybrana barwa będzie wyglądać przy świetle dziennym, a jak przy elektrycznym. Korzystając z próbek farb łatwo zrobić tego rodzaju eksperyment. Przy okazji dobrze jest się przyjrzeć wszystkim meblom i dekoracjom w pokoju, który chcesz odnowić i jeśli nie zamierzasz zmieniać wyposażenia to dobierz nowy kolor do tego, co w nim zostanie. Na drewnie, tkaninach i szkle światło także się załamuje, więc odcienie tego samego przedmiotu w dzień i przy sztucznym świetle będą różne.

A kiedy jest efektownie?

Niegdyś łączenie w jednym pomieszczeniu ścian o różnych kolorach zarezerwowane było dla ogromnych powierzchni. Teraz bardzo modne jest, nawet w niewielkich pomieszczeniach, wybieranie jednej ściany jako przykuwającej uwagę dekoracji. Często taka centralna ściana jest zdobiona wzorzystą tapetą, a pozostałe ściany maluje się na harmonizujący kolor. Efektownie wyglądają pomieszczenia, w których wszystkie ściany wraz z sufitem są w tej samej barwie albo sufit pomalowano innym, niż tradycyjnie biały kolor. Przy takim rozwiązaniu trzeba liczyć się z tym, że pomieszczenie optycznie wyda się niższe. Kolorowy sufit może wyglądać interesująco, ale koniecznie trzeba ocenić jak pokój będzie się prezentować z górnym oświetleniem, bo światło z lampy wiszącej odbija się od sufitu. Spektakularny efekt może wywołać pomalowanie pokoju na jednolity soczysty kolor (niekoniecznie ciemny czy jaskrawy), z tym, że jednej ze ścian nada się strukturę przestrzenną. W specjalnej farbie strukturalnej można wycisnąć wałkiem do malowania deseń albo położyć farbę pacą murarską tworząc nieregularne, przestrzenne wzory. Interesująco może wyglądać pomieszczenie, gdy jedna ze ścian zostanie pomalowana taką samo farbą jak reszta powierzchni, ale z dodatkiem lekko połyskujących drobinek. Mają one za zadanie załamywanie światła padającego na ściany. Takie i inne dodatki do farb można kupić w każdym sklepie z artykułami malarskimi.

Inne publikacje  Zakres doradztwa dla architektów

Malowanie ścian i sufitów wcale nie jest trudne i każdy może to zrobić samodzielnie, jeśli dysponuje odrobiną zdolności manualnych i wolnego czasu. Nawet przy zachowaniu nie najnowszego wyposażenia, wnętrze można uczynić atrakcyjnym i niepowtarzalnym. Wystarczy nie ograniczać własnej wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *