Jak działają żarówki?

 

Zapalając światło, nie zastanawiamy się, jak to się dzieje, że jest jasno. Skąd bierze się ta energia? Jak działają żarówki? Jeszcze do niedawna w sklepach były tylko tradycyjne żarówki wolframowskie. Teraz zastępują je bardziej energooszczędne świetlówki, halogeny i żarówki LED. Czym się różnią i którą wybrać, by rozświetlić wieczorny mrok?

Jak działa tradycyjna żarówka?

W tradycyjnej żarówce jest cienki przewodnik wykonany z wolframu, który się żarzy, dzięki czemu żarówka świeci. Dlaczego taka żarówka świeci? Temperatura wolframowej skrętki jest uzależniona od natężenia prądu, który przez nią przepływa oraz innych czynników (promieniowanie energii lub utrata ciepła do gazu). Nagrzany żarnik emituje energię elektromagnetyczną. Wolfram zaczyna odparowywać, a następnie osadza się na wewnętrznej ściance bańki. W związku z tym, bańka mogłaby ulec zaczernieniu, co osłabiałoby efektywność żarówki. Aby osadzający się wolfram nie doprowadził za szybko do zaczernienia szkła, bańka żarówki jest stosunkowo duża. Drut stopniowo jest coraz cieńszy, aż się przepali. Tradycyjne żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Ich wadą jest niska sprawność, gdyż taka żarówka szybko się przepala. Żarówka przeciętnie świeci około 1000 godzin.

Inne publikacje  Najlepsze sposoby na ogrzanie domu

Zasada działania świetlówki energooszczędnej i kompaktowej

W świetlówce energooszczędnej są szklane rurki wypełnione oparami rtęci i argonu. W końcówkach rurek zatopiono elektrody. Kiedy przez świetlówkę przepływa prąd, powstaje niewidzialne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe, które emituje światło, padając na pokryte luminoforem wewnętrzne ścianki. Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. Charakteryzują się długą żywotnością, gdyż mogą świecić nawet 14 tys. godzin i nie przygasają, gdy zmieni się napięcie.

Jak działają lampy LED?

rodzaje żarówek
Ewolucja żarówek. Żarówki LED https://www.kwazar-lampy.pl/

LED oznacza diodę emitującą światło (z ang. Light Emitting Diode), a działanie lamp tego typu opiera się na zjawisku fizycznym zwanym elektroluminescencją. Dioda po podłączeniu do zasilania błyskawicznie uzyskuje maksymalną jasność. Lampy LED mogą mieć zróżnicowaną temperaturą barwową i moc. W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło. Ich światło jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki.

Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. Obecnie możemy kupić tak wiele rodzajów źródeł światła, że na pewno znajdziemy takie, które wspaniale oświetli nasz dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *