Jak dobrać kolory ścian do mebli?

Malowanie to z pozoru łatwa czynność. Wystarczą proste narzędzia i trochę umiejętności, a tak naprawdę można przecież zatrudnić fachowca. Kolory farb musimy wybrać sami i wtedy zaczynają się schody. Jakie wybrać barwy, jeśli mamy już meble, a kolor ścian musi do nich pasować?

Jak dopasować kolory ścian do mebli?

Dopasowanie kolorów ścian do mebli nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przed malowaniem pokoju czy innego pomieszczenia należy jednak dobrze przemyśleć wybór palety barw. Zanim wybierzemy się do sklepu, przyjrzyjmy się meblom, które staną się punktem wyjścia do jej ustalenia. Malowanie pokoju oraz jego urządzanie może być sztuką przechodzenia od jasnych do ciemnych odcieni (lub na odwrót) z tej samej rodziny. Oznacza to, że do jasnych mebli dobiera się ciemne kolory ścian i odwrotnie. Inna metoda zaleca, by do malowania pokoju o niewielkich rozmiarach wybrać jasne kolory, a do większych pomieszczeń – ciemne, nadające przytulność.

Meble i farby w jednej tonacji. Czy to dobry pomysł?

Warto stosować w pokoju jedną tonację. Dzięki temu można sobie pozwolić na zastosowanie różnych wzorów na frontach mebli, tapicerce czy tapetach. Jeśli będziemy trzymać się jednej palety barw, wszystko będzie wyglądać ładnie i spójnie. Jeśli zdecydujemy się np. na beż, możemy wybrać jego ciepłe odcienie przechodzące stopniowo w blady róż, na nasyconym amarancie kończąc. Jeśli będziemy się trzymać tych zasad, ściany i meble na pewno będą do siebie pasować. Zanim zdecydujemy się na daną paletę, zastanówmy się, na jakim efekcie nam zależy. Pamiętajmy, że chłodne kolory, jak zielenie czy błękity, są na ogół kojące, natomiast ciepłe żółcienie, czerwienie i pomarańcze mają działanie energetyzujące. Wiodącymi barwami we wnętrzu można uczynić dwa kolory wtórne. Na przykład z jasnoniebieskimi ścianami doskonale będzie współgrać granatowa sofa. Do takich zestawień pasują podłogi i meble w neutralnym kolorze drewna. Zastosowanie jednej palety barw dynamizują faktury. Nawet pomieszczenia wykończone i urządzone w odcieniach bieli nie muszą być nudne. Wystarczy tylko dodać futrzaną narzutę czy dywan o ciekawym splocie, by wnętrze nabrało charakteru.

Harmonijne połączenie koloru ścian i mebli

Jeśli meble, np. sofa, mają wyrazisty kolor, ściany pomalujmy na neutralną i spokojną barwę. Neutralne kolory ścian nie muszą być jednak nudne. Można bowiem zastosować farbę z mieniącymi się drobinkami, tynk strukturalny czy tapetę z opalizującym wzorem. Jeśli meble są neutralne, możemy zaszaleć z wzorem i kolorem ścian. Takie spójne wnętrze zawsze będzie wyglądać elegancko.

Wybór kolorów farb nie jest łatwym zadaniem. Musimy zastanowić się, jakie meble będą stały w danym pomieszczeniu. Poświęćmy czas na właściwy dobór barw, by stworzyć ładne i harmonijne wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *