Dlaczego warto malować drewno – Magazyn Stołowy

Dlaczego warto malować drewno

Do malowania drewna najczęściej używa się zwykłych farb. Nie stanowią one jednak skutecznej ochrony. Na rynku dostępnych jest wiele środków do malowania, które nie tylko pomogą zmienić kolor drewna, ale również skutecznie zabezpieczą je przed działaniem szkodliwych czynników.

Czy drewno wymaga konserwacji?

Drewno to materiał, który towarzyszy nam w codziennym życiu w wielu miejscach. Wykonywane są z niego często meble ogrodowe, elementy ozdobne, a drewniane deski mogą stanowić również okładzinę ścian fasadowych. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że drewno to materiał wymagający systematycznej konserwacji i właściwej ochrony, by zachowało wszystkie swoje właściwości i służyło przez dłuższy czas.

Najpopularniejszą metodą dbania o drewno jest jego malowanie. Osoby, którym nie jest bliska tematyka budowlana często stosują do tego celu zwykłe farby. Nie jest to dobre rozwiązanie, które może dać bardzo krótkotrwały efekt. Najlepsze rezultaty osiągnąć można stosując środki przeznaczone do malowania i zabezpieczania drewna.

 

Czy malowanie drewna jest konieczne?

Producenci drewna, szczególnie mebli i innych gotowych elementów często zabezpieczają je i malują już na etapie produkcji. Gotowy produkt jest więc przygotowany do użytku. Jednak ze względu na działanie wielu czynników, np. atmosferycznych lub biologicznych, drewno niszczeje i traci swoje właściwości.

Zastosowanie specjalnych środków może wpłynąć na poprawę kondycji drewna. Naturalnie zawiera ono w sobie np. oleje, które sprawiają, że jest ono sprężyste i wytrzymałe. Suche drewno jest bardziej podatne na uszkodzenia i stwarza niebezpieczeństwo podczas użytkowania. Ochroną przed czynnikami atmosferycznymi lub biologicznymi (ingerencja owadów, grzybów i bakterii) jest pokrycie powierzchni drewna ochronną powłoką. Nie należy jednak zapominać o tym, że materiał nie może zostać całkowicie odizolowany od powietrza, co może powodować stosowanie niewłaściwych środków do malowania, np. zwykłych farb.

 

Czym malować drewno?

Malowanie drewna warto rozpocząć od właściwego zaimpregnowania materiału. Oznacza to nasączenie go środkiem, którego celem jest zwalczanie owadów, bakterii i grzybów żerujących w drewnie. Impregnacja zabezpiecza również drewno przed wysychaniem. Podobne właściwości mają oleje, które są środkiem bardziej naturalnym. Produkty te chronią drewno przed nadmiernym zawilgoceniem. Impregnaty stosować można wyłącznie na niemalowane wcześniej drewno, oleje natomiast można stosować jako środek do konserwacji co pewien czas. Niektóre z impregnatów posiadają składniki barwiące, które umożliwiają zmianę koloru malowanej powierzchni.

Drewno można malować również lakierami i lakierobejcami. Produkty te przeznaczone są do pokrywania materiału zewnętrzną powłoką o rożnych stopniach połysku. Szczególnie chętnie stosuje się je do malowania parkietów ze względu na aspekty estetyczne. Lakiery zabezpieczają drewno przed szkodliwym działaniem słońca i wilgoci. Lakiery i lakierobejce mogą również wpływać na kolor drewna, w zależności od odcienia produktu.

(Visited 96 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *